Slide background

Garant udlejning

Maskiner og værktøj til alle

KABELTESTER2018-09-19T06:58:13+00:00

KABELTESTER

Hos Garant kan du leje en kabeltester, som kan teste dit kabel og udføre en netværkstest
Med Fluke DTX-1800 tester du dit LAN netværk op til klasse 6a. Du kan gemme og indlæse de gemte resultater på din PC hvorfra dokumentation af resultater kan printes eller brændes på CD

Kabeltester / netværkstester fra Garant kan teste følgende op til Klasse 6:

  • Wiremap
  • Length
  • propagation delay
  • delay skew
  • I kombination med SM/MM moduller (Tilbehør) er der kabler med til SC/LC/ST stik.
  • Adaptorer i MM/SM sættet SC/SC….ST/ST….LC/LC DC Loop Resistance
  • Insertion Loss
  • Return Loss (RL)
  • RL @ Remote NEXT
  • NEXT @ Remote
  • Attenuation-to-crosstalk Ratio (ACR)
  • ACR @ Remote
  • ELFEXT
  • ELFEXT @ Remote
  • Power Sum ELFEXT
  • PSELFEXT @ Remote
  • Power Sum NEXT
  • PSNEXT @ Remote Power Sum ACR
  • PSACR @ Remote Grafisk resultat hukommelse: 250 gemte resultater
  • External hukommelse: 16 MB.

Ønsker du tilbehør til når du skal udføre en netværkstest?

Som tilbehør til lantesteren kan du leje både singlemode og multimode moduler til test af fiber.

Du kan leje her

Kontakt os i dag

Hvis du ønsker rådgivning omkring din kabeltester, så kontaktes vi på 43 63 03 06 hvis du befinder dig på Sjælland, eller på 88 70 50 00, hvis du søger rådgivning i Jylland eller på Fyn.